ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Իրանի Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Սանկտ Պետերբուրգ կատարած այցի շրջանակում հոկտեմբերի 14-ին հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նշել են, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում, ինչին նպաստում է նաեւ խորհրդարանական համագործակցությունը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ Հայաստանն Իրանի համար կայուն գործընկեր է: Երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարները կարեւորել են, որ պատգամավորական բարեկամական խմբերն ակտիվ աշխատում են. առաջիկայում կլինեն փոխայցեր:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության հիմնահարցերին: Իրանի Մեջլիսի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարեւոր դեր ունի տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հարցում:

RA NA Speaker Ara Babloyan Meets with Speaker of the Iranian Majlis Ali Larijani
On October 14, the RA NA Speaker Ara Babloyan met with the Speaker of the Majlis of the Islamic Republic of Iran Ali Larijani within the framework of his visit to Saint Petersburg.
During the meeting the sides have noted that the Armenian-Iranian relations are at high level and continue to develop in the atmosphere of mutual trust, and the parliamentary cooperation also promote it.
The interlocutors have underlined that Armenia is a stable partner. The heads of the parliaments of the two countries have highlighted that the Parliamentary Friendship Groups actively work: mutual visits will be in the future.
The sides touched upon the main problems of regional security. The Speaker of the Iranian Majlis has noted that Armenia has an important role in the provision of the regional security.
The parties referred to the issues concerning the development of the political and economic relations.